Skip Ribbon Commands Skip to main content
Sanofi
 ​
Q & A
 


FRONTLINE Combo – ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zdobądź niezbędne informacje na temat zwalczania pcheł i kleszczy za pomocą FRONTLINE Combo.

Wystarczy kliknąć na jedno z poniższych najczęściej zadawanych pytań.

 

O PCHŁACH I KLESZCZACH

P. Jakie są oznaki zarażenia pchłami?

O. Chociaż jeden na pięć kotów i jeden na dziesięć psów był kiedyś nosicielem pcheł, mniej więcej połowa właścicieli nie zdaje sobie z tego sprawy. Niezabezpieczone zwierzęta mogą zarazić się pchłami w ogrodzie, parku lub zarażonym domu – wszędzie, gdzie przebywają dzikie zwierzęta, koty uliczne i inne niezabezpieczone zwierzęta. Oznaki zakażenia pchłami obejmują drapanie się, gryzienie i lizanie częściej niż zazwyczaj, stany zapalne skóry i utratę sierści. Pchły można zauważyć na sierści lub w okolicach uszu zwierzęcia.

P. Jakie problemy zdrowotne mogą wywoływać pchły?

O. Poza tym, że są uciążliwe dla zwierząt, pchły mogą przenosić tasiemce (ponieważ część cyklu życiowego tasiemca odbywa się w pchle), jak również powodować wtórne zakażenia bakteryjne wywołane drapaniem się. Poza tym poważne zarażenia pchłami u szczeniaków i kociąt mogą prowadzić do anemii, a u zwierząt z alergią skórną – do poważnych podrażnień i stanów zapalnych nawet w przypadku niewielkiej liczby pcheł.

P. Jakie są oznaki zarażenia kleszczami?

O. Kleszcze można zauważyć samemu. Mogą różnić się kształtem, kolorem i rozmiarem, jednak zazwyczaj, gdy są nieopite, są owalne, płaskie i niewielkie, wielości ziarnka sezamu. Mogą mieć 6 lub 8 nóg w zależności od etapu cyklu życiowego. Kiedy są w pełni opite krwią, mają kształt ziarna kawy.

P. Jakie problemy zdrowotne mogą wywoływać kleszcze?

O. Kleszcze mogą powodować podrażnienia i zakażenia w miejscu wgryzienia się. Kleszcze karmią się krwią gospodarza, więc w przypadku ciężkiej inwazji mogą powodować utratę krwi i anemię. Co ważne, tylko komary przenoszą choroby zwierząt i ludzi częściej niż kleszcze. Dotyczy to zarówno wirusów, bakterii, jak i pierwotniaków. Ponadto niektóre kleszcze występujące zagranicą mogą przenosić toksyny powodujące paraliż zwierząt.

P. Jaka jest różnica między pchłą i kleszczem?

O. Kleszcze to pasożyty zewnętrzne pochodzące od pająków (rodzina pajęczaków). Na całym świecie jedynie komary roznoszą choroby ludzi i zwierząt częściej niż kleszcze. Pchły to również pasożyty zewnętrzne, ale z rodziny owadów. Pchły również przenoszą choroby, takie jak choroba kociego pazura i tasiemczyca.

P. Czy kleszcze stanowią szczególny problem w niektórych częściach kraju?

O. Kleszcze zamieszkują zazwyczaj obszary leśne lub gęste obszary trawiaste, jednak można je znaleźć również w parkach miejskich i ogrodach.

P. Czy moje zwierzę może uodpornić się na pchły i kleszcze?

O Generalnie zwierzęta domowe nie są w stanie rozwinąć odporności na pchły i kleszcze, więc mogą ulec zarażeniu za każdym razem, kiedy będą miały kontakt z tymi pasożytami. Dlatego szczególnie ważne jest, aby regularnie zabezpieczać zwierzęta odpowiednim produktem, takim jak FRONTLINE Combo, aby zapobiec zarażeniu.

P. Czy mogę zarazić się pchłami, śpiąc ze swoim psem/kotem?

O. Dorosłe pchły rzadko przenoszą się ze zwierzęcia na zwierzę lub ze zwierzęcia na człowieka. Jednak w przypadku bardzo bliskiego kontaktu, czyli np. spania ze zwierzęciem, mogą na Ciebie przeskoczyć. Poza tym jeśli pies/kot ma pchły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dom (dywany, pościel itp.) są skażone jajami pcheł, larwami lub poczwarkami i w związku z tym możesz być narażony na pchły z otoczenia.

P. Jak często powinienem sprawdzać, czy zwierzę nie ma pcheł/kleszczy?

O. Idealnie byłoby, gdybyś sprawdzał, czy zwierzę nie ma pcheł lub kleszczy codziennie, zwłaszcza jeśli przebywało na dworze. Pchły bez problemu przeżywają na zewnątrz, zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy, dlatego zwierzę może być na nie narażone zawsze, gdy wyjdzie na zewnątrz. Kleszcze są powszechne na terenach leśnych, w parkach miejskich, na trawiastych pastwiskach i wrzosowiskach, dlatego tak ważne jest, aby zawsze obejrzeć zwierzę po powrocie ze spaceru w takich miejscach.

P. Czy można stwierdzić, czy dany pasożyt jest niebezpieczny?

O. Większość pasożytów zewnętrznych (pchły, kleszcze, wszy i roztocza) może zaszkodzić zwierzęciu. Mogą spowodować bezpośrednie szkody w wyniku podrażnienia skóry czy utraty krwi (w przypadku poważnych inwazji). Mogą też przenosić inne choroby (takie jak borelioza, która jest przenoszona w wyniku ukąszeń kleszczy). Jeśli podejrzewasz, że zwierzę zostało zarażone pasożytem, skonsultuj się z weterynarzem.

P. Co jeśli zwierzę zje martwego pasożyta?

O. Mało prawdopodobne, żeby zaszkodziło to zwierzęciu. Jednak pchły bywają nosicielami tasiemców, więc jeśli zwierzę zjadło taką właśnie pchłę, może zostać zakażone. Dlatego tak ważne jest przeleczenie zwierzęcia na tasiemca, jeśli było zarażone pchłami.

P. Czy można się pozbyć pasożytów w sposób organiczny/naturalny?

O. Nie ma dobrej jakości dowodów naukowych, że "naturalne" lub "organiczne" terapie przeciwpchelne skutecznie chronią zwierzęta przed pasożytami, dlatego lepiej jest chronić zwierzęta za pomocą licencjonowanych produktów o potwierdzonej skuteczności, takich jak FRONTLINE.

P. Czy kleszcze lub pchły mogą powodować alergie?

O. Często u psów i kotów występuje uczulenie na ślinę pcheł znane jako alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). U wrażliwych zwierząt narażenie nawet na niewielką liczbę pcheł może wywołać silne swędzenie i poważne problemy skórne. Jeśli u Twojego zwierzęcia zdiagnozowano APZS, jedynie regularne leczenie przeciwpchelne psów i kotów przebywających w domu pomoże uniknąć problemów.

P. Czy można rozchorować się w wyniku ukąszenia przez pasożyta?

O. Ugryzienia często powodują podrażnienie i zakażenie, ale co istotne powodują też ryzyko, że Ty albo Twoje zwierzę zarazicie się chorobą przenoszoną podczas ugryzień. Do takich chorób należy borelioza, coraz powszechniejsza w Wielkiej Brytanii, którą Twoje zwierzę może zostać zarażone po około 36 – 48 godzinach pasożytowania kleszcza.

P. Jak długo kleszcz lub pchła mogą przeżyć w domu?

O. Kleszcze zazwyczaj nie żyją w pomieszczeniach, ale mogą przeżyć kilka miesięcy w środowisku zewnętrznym, czekając na nowego żywiciela. Kleszcz, który wgryzł się w niezabezpieczone zwierzę, może przeżyć do 10 dni, karmiąc się jego krwią. Niedojrzałe stadia pcheł, zwłaszcza poczwarki, mogą przetrwać długi okres, nawet do roku, w przyjaznym otoczeniu domowym. Dorosłe pchły pojawią się po przeobrażeniu z takich poczwarek w sprzyjających warunkach (np. przy włączonym ogrzewaniu) lub gdy wprowadzisz do uprzednio zarażonego otoczenia nowe zwierzę.

P. Czy pchły lub kleszcze mogą żyć na ludziach?

O. Pchły z przyjemnością gryzą ludzi, a w niektórych przypadkach ich ugryzienia mogą wywołać reakcje alergiczne. Również kleszcze mogą wczepić się w człowieka i karmić jego krwią, co może doprowadzić do zarażenia chorobami takimi jak borelioza. Dlatego zaleca się, żeby poza kontrolowaniem zwierząt, obserwować również siebie.

CZĘSTOTLIWOŚĆ STOSOWANIA

P. Jak często należy aplikować FRONTLINE Combo?

O. Psy należy zabezpieczać co 4 do 8 tygodni przez cały rok. Koty – co 4 do 5 tygodni przez cały rok.

Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie pchły są bardzo powszechne, w okresach zwiększonej populacji pcheł na zewnątrz (np. w lecie) powinno się rozważyć leczenie wszystkich kotów i psów w domu co 4 tygodnie, a nie rzadziej, jak jesienią czy zimą.

Podczas leczenia przeciw kleszczom FRONTLINE Combo należy aplikować co 4 tygodnie przez cały rok.

P. Czy powinno się leczyć zwierzęta przeciw pchłom nawet w chłodniejszych miesiącach?

O. Tak. W ogrzewanych centralnie domach pchły mogą stanowić problem przez cały rok.

P. Mieszkam na obszarze, gdzie kleszcze są bardzo powszechne. Jak często powinienem zabezpieczać swoje zwierzęta?

O. Co cztery tygodnie. Kleszcze pozostają aktywne nawet podczas chłodnych zimowych miesięcy, więc należy zabezpieczać zwierzęta przez cały rok. Pamiętaj, że FRONTLINE Combo to nie preparat odstraszający kleszcze, więc może się zdarzyć, że znajdziesz na swoim pupilu kilka sztuk. Jednak powinny zginąć w ciągu 48 godzin. Martwe kleszcze często same odpadają; jeśli jednak zostaną, łatwo je usunąć.

Kleszcze należy usuwać bardzo ostrożnie, taka by część aparatu gębowego nie została w skórze (co może doprowadzić do infekcji). Dostępne są specjalne narzędzia i haki do usuwania kleszczy – aby dowiedzieć się, jak usuwać kleszcze, skonsultuj się z weterynarzem. Ważne jest, aby nie próbować przypalać kleszczy ani nie wyciągać ich palcami, ponieważ w ten sposób część kleszcza może zostać w skórze.

P. Czy mogę aplikować FRONTLINE Combo częściej niż co 4 tygodnie?

O. FRONTLINE Combo został zatwierdzony do stosowania co najmniej co 4 tygodnie, zarówno w przypadku psów, jak i kotów. Nie zalecamy częstszego stosowania preparatu. Jeśli będzie konieczne zaaplikowanie produktu szybciej, skonsultuj się najpierw z lekarzem  weterynarii.

P. Niedawno zaaplikowałem inny preparat przeciw pchłom. Jak szybko mogę zastosować FRONTLINE Combo?

O. Minimalna częstotliwość stosowania FRONTLINE Combo i wszelkich innych produktów to 4 tygodnie. Jeśli potrzebujesz dalszych informacji, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

P. Oddaję swojego psa/kota do hotelu dla zwierząt. Jak/kiedy powinienem go przeleczyć?

O. Zwierzęta mogą się nabawić pcheł niemal wszędzie, dlatego aby uniknąć inwazji, należy zabezpieczać je regularnie przez cały rok. Zadbaj o to, żeby przeleczyć pupila, zanim oddasz go do hotelu dla zwierząt (nie szybciej niż 4 tygodnie po ostatnim leczeniu), a podczas pobytu lub po jego powrocie kontynuuj leczenie zgodnie z zaleceniami.

P. Czy mogę aplikować preparat rzadziej, jeśli moje zwierzęta wychodzą na zewnątrz tylko okazjonalnie?

O. Nie. Nawet niewielka liczba pcheł na zwierzęciu może szybko doprowadzić do zarażenia domu (jedna pchła płci żeńskiej składa do 50 jaj dziennie). Nawet zwierzęta przebywające wyłącznie w domu mogą zarazić się pchłami, kiedy odwiedzi nas inne, niezabezpieczone zwierzę. Dlatego tak ważne jest, aby chronić naszych pupili, nawet jeśli rzadko kiedy wychodzą na zewnątrz.

OGÓLNE ZASADY STOSOWANIA

P. Czy mogę aplikować FRONTLINE Combo na dowolną część ciała zwierzęcia?

O. Nie. Preparat należy aplikować bezpośrednio na skórę zwierzęcia (nie na sierść), u podstawy szyi, między łopatkami, gdzie zwierzę nie będzie w stanie go zlizać.

P. Czy mogę aplikować produkt w kilku miejscach?

O. Gdy odsuniesz sierść zwierzęcia między łopatkami, aby odsłonić skórę, możesz nałożyć preparat w dwóch miejscach – u podstawy czaszki i 2 – 3 cm niżej. Bardzo ważne jest, aby nie aplikować preparatu w miejscach takich, jak podstawa ogona, gdzie zwierzę może go zlizać.

P. W jakim wieku musi być zwierzę, żeby zacząć stosować FRONTLINE Combo?

O. FRONTLINE Combo może być stosowany u szczeniaków powyżej 8 tygodnia życia, ważących ponad 2 kg, i u kociąt ważących ponad 1 kg.

P. Ile powinien ważyć kot, żeby można było zastosować FRONTLINE Combo?

O. Od 1 kg do 6,6 kg.

P. Czy mogę podzielić pipetę między moje koty i psy?

O. Nie. Substancje nie rozkładają się równomiernie w pipecie. Dlatego jeśli podzielisz pipetę, może się zdarzyć, że nie zaaplikujesz wystarczającej ilości substancji czynnej i nałożysz jedynie nośnik alkoholowy. W takiej sytuacji produkt może nie zadziałać.

P. Czy w przypadku dużego kota mogę zastosować dwie pipety?

O. Byłoby to użycie niezgodne z dopuszczeniem do obrotu, dlatego nie możemy tego polecić. Skonsultuj się z weterynarzem, aby ustalić, jak postąpić.

P. Czy mogę stosować przeterminowany produkt?

O. Nie. Przeterminowany produkt należy wyrzucić.

P. Czy FRONTLINE Combo można stosować u wszystkich ras kotów i psów?

O. FRONTLINE Combo można stosować u każdego kota ważącego ponad 1 kg i u każdego psa ważącego ponad 2 kg, niezależnie od rasy.

P. Czy mogę stosować FRONTLINE Combo dla psów u kota lub FRONTLINE Combo dla kotów u psa?

O. FRONTLINE Combo Kot jest przeznaczony jedynie do stosowania u kotów, a FRONTLINE Combo Pies –  jedynie u psów. Nie zalecamy stosowania produktów FRONTLINE Combo u innych zwierząt niż te, dla których są przeznaczone.

P. Czy mogę stosować FRONTLINE Combo u psa, który waży poniżej 2 kg?

O. Nie. FRONTLINE Combo dla psów można stosować jedynie u psów, które ważą co najmniej 2 kg. Porozmawiaj z weterynarzem, aby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć małego psa.

P. Mój pies waży ponad 60 kg. Czy mogę użyć FRONTLINE Combo?

O. W przypadku psów ważących ponad 60 kg zastosuj dwie pipety po 2,68 ml (opakowanie L). Taka ilość wystarczy dla psów ważących do 80 kg. Jeśli Twój pies waży więcej, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

P. Mam dwa psy. Czy jeśli zaaplikuję preparat tylko jednemu z nich, czy zabezpieczenie drugiego psa przed upływem 4 tygodni będzie niebezpieczne?

O. Nie, a ważne jest, żeby wszystkie zwierzęta w domu były zabezpieczone, ponieważ inaczej mogą złapać pchły, co doprowadzi do zarażenia domu.

P. Czy mogę stosować inne produkty/substancje chemiczne u zwierzęcia podczas stosowania FRONTLINE Combo?

O. Proszę skonsultować się z lekarzem weterynarii.

P. Czy FRONTLINE Combo może być szkodliwy dla właścicieli lub zwierząt?

O. Potwierdzono, że produkty FRONTLINE Combo mają doskonały profil bezpieczeństwa, a reakcje niepożądane na nie występują bardzo rzadko. Jednak jak w przypadku każdego leku mogą wystąpić efekty uboczne, natomiast w większości przypadków są one łagodne i tymczasowe – więcej informacji znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli jakiekolwiek efekty uboczne wystąpią u Ciebie lub Twojego zwierzęcia, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii/lekarzem.

P. Czy FRONTLINE Combo zabija inne istoty żywe niż pchły i kleszcze?

O. FRONTLINE Combo działa również na gryzące wszy - zarówno u kotów, jak i u psów.

PO APLIKACJI

P. Nałożyłem FRONTLINE Combo na skórę swojego zwierzęcia, ale chyba niepoprawnie. Co zrobić?

O. Jeśli produkt nie został nałożony poprawnie, może to wpłynąć na jego skuteczność. Skonsultuj się z weterynarzem, aby uzyskać poradę.

P. Widzę w domu pasożyty. Dlaczego preparat nie zadziałał?

O. Dorosłe pchły zabite przez preparat zaaplikowany zwierzęciu to jedynie część problemu. Te pchły zdążyły już złożyć jaja w domu, czym zaraziły dom. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwalczyć pchły w domu (jeśli widać, że ludzie są gryzieni przez pchły lub jeśli były przerwy w leczeniu), ponieważ 95% cyklu rozwojowego pchły stanowi stadium jaj, larw i poczwarek, a jedynie 5% to postać dorosła, która pasożytuje na zwierzętach. Dorosła pchła może złożyć do 50 jaj dziennie. Jaja te spadają ze zwierzęcia gdziekolwiek pójdzie i gdy się wyklują, pchły wyczują ciepło ciała, wibracje i dwutlenek węgla i wskoczą na nowego żywiciela. Częste odkurzanie i pranie posłania zwierzęcia w temperaturze minimum 60°C pomoże ograniczyć liczbę jaj, poczwarek i larw w otoczeniu.

P. Czy pchły i kleszcze muszą ugryźć zwierzę, żeby FRONTLINE Combo zaczął działać?

O. Nie. FRONTLINE Combo zabija pchły i kleszcze podczas ich kontaktu z sierścią zwierzęcia. Jednak nie przeszkodzi im to w ugryzieniu zwierzęcia (preparat nie działa odstraszająco).

P. W jaki sposób FRONTLINE Combo zabija pchły i kleszcze?

O. FRONTLINE Combo zawiera substancje aktywne–`fipronil i S-metophrene. Po nałożeniu produktu finopril jest przechowywany w gruczołach łojowych skóry zwierzęcia. Następnie rozprzestrzenia się na skórę i sierść poprzez mieszki włosowe. Pchły i kleszcze, które wskoczą na zwierzę, giną w bezpośrednim kontakcie z substancją.

ZWIERZĘTA CIĘŻARNE I KARMIĄCE

P. Moje zwierzę jest w ciąży/karmi. Czy mogę w tym okresie zastosować FRONTLINE Combo?

O. FRONTLINE Combo został zatwierdzony do stosowania u wychowujących, ciężarnych i karmiących suk i kotek.

CZESANIE/PŁYWANIE/KĄPANIE

P. Ile razy moje zwierzę może się zmoczyć/pływać?

O. Jeśli zwierzę jest kąpane lub pływa regularnie, zaleca się aplikowanie produktu co 4 tygodnie przez cały rok. Jeśli zwierzę jest kąpane lub pływa bardzo często (częściej niż dwa razy na tydzień), FRONTLINE Combo może nie być w pełni skuteczny. Dzieje się tak, ponieważ produkt nie jest ustrojowy (tzn. nie jest transportowany razem z krwią) i działa podczas bezpośredniego kontaktu z pasożytem. Produkt zachowuje aktywność, gdy ma kontakt z naturalnym tłuszczem występującym na skórze zwierząt.

P. Kiedy mogę kąpać zwierzęta?

O. Wykąpanie lub umycie szamponem zwierzęcia do godziny przed aplikacją preparatu nie wpływa na skuteczność preparatu, jeśli sierść i skóra zwierzęcia są zupełnie suche. Zaleca się, aby nie kąpać zwierzęcia przez 48 godzin po aplikacji produktu.

P. Co się stanie, jeśli zwierzę zmoczy deszcz zaraz po nałożeniu FRONTLINECombo?

O. Zaleca się, aby po nałożeniu FRONTLINE Combo zwierzę nie miało kontaktu z deszczem przez 48 godzin. Jeśli jednak w tym czasie zmoczy je deszcz, mało prawdopodobne, żeby zwierzę było tak mokre, że FRONTLINE Combo został spłukany. Jednak jeśli nawet skóra zwierzęcia będzie mokra i konieczna okaże się ponowna aplikacja, skonsultuj się najpierw z lekarzem weterynarii.

P. Czy czesząc zwierzę regularnie, mogę wyczesać preparat?

O. Zwyczajowe czesanie nie powinno wpłynąć na skuteczność FRONTLINECombo.

P. Czy prawdopodobieństwo wystąpienia pcheł jest mniejsze u psów krótkowłosych?

O. Nie. Długość sierści nie wpływa na podatność na zarażenie pchłami.

P. Czy powinienem wykąpać zwierzę przed aplikacją produktu?

O. Jeśli tylko sierść zwierzęcia jest czysta, nie ma konieczności, aby specjalnie je kąpać. Jeśli jednak wykąpiesz pupila, upewnij się, że sierść i skóra są suche, zanim nałożysz preparat.

KONTAKT LUDZI Z FRONTLINE Combo

P. Jestem w ciąży. Czy mogę aplikować FRONTLINE Combo na swoje zwierzęta?

O. Nie jest znane żadne ryzyko zdrowotne związane z aplikowaniem FRONTLINE Combo przez osoby ciężarne. Jednak z zasady podczas ciąży lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z jakimikolwiek substancjami chemicznymi, więc wyłącznie w ramach środków ostrożności radzimy, aby kobiety w ciąży same nie aplikowały preparatu zwierzęciu ani nie dotykały go, zanim sierść nie wyschnie zupełnie. Jeśli ciężarna kobieta to jedyna osoba, która może zaaplikować FRONTLINE Combo zwierzęciu, zalecamy założenie rękawiczek ochronnych i dokładne umycie dłoni wodą z mydłem po aplikacji.

P. Jak długo po nałożeniu FRONTLINE Combo powinienem unikać się kontaktu ze zwierzęciem?

O. Nie powinno się dotykać zwierzęcia, zanim miejsce aplikacji nie wyschnie, a dzieci nie powinny bawić się ze zwierzęciem do tego czasu. Dlatego zaleca się, aby aplikować produkt nie w dzień, a wczesnym wieczorem. Poza tym jeśli preparat był aplikowany niedawno, nie powinno się pozwalać, żeby zwierzę spało z właścicielami, zwłaszcza z dziećmi.

P. Jeśli złapię kleszcza, czy mogę zastosować preparat na sobie?

O. Nie. FRONTLINE Combojest dopuszczony do stosowania jedynie u psów i kotów. Jeśli znajdziesz kleszcza u siebie i niepokoi Cię to, skonsultuj się z lekarzem.

P. Jestem alergikiem. Czy mogę stosować preparat u swoich zwierząt?

O. Osoby nadwrażliwe na insektycydy lub alkohol powinny unikać kontaktu z preparatem.

P. Czy FRONTLINE Combo jest bezpieczny w użyciu?

O. Produkty FRONTLINE Combo stosowane zgodnie z zaleceniami są bezpieczne dla ludzi. Jak wykazały badania naukowe, zwierzęta zabezpieczone produktami FRONTLINE Combo nie stanowią ryzyka zdrowotnego dla dzieci i dorosłych w wyniku inhalacji (np. w trakcie aplikacji), kontaktu dotykowego (np. podczas głaskania) ani przypadkowego połknięcia (np. podczas polizania palca).

Po aplikacji umyj ręce. Nie pal, nie pij ani nie jedz podczas aplikacji. Tak jak w przypadku wszystkich leków stosowanych zewnętrznie, dzieci i dorośli powinni zachować ostrożność podczas głaskania lub zabawy ze zwierzęciem, dopóki miejsce aplikacji nie wyschnie. Poza tym generalnie odradza się spanie ze zwierzętami. Jednak jeśli dziecko lub dorosły muszą spać ze zwierzęciem, w dniu aplikacji należy tego unikać.

P. Czy FRONTLINE Combo jest niebezpieczny dla małych dzieci?

O. Produkty FRONTLINE Combo  stosowane zgodnie z zaleceniami są bezpieczne dla ludzi. Jak wykazały badania naukowe, zwierzęta zabezpieczone produktami FRONTLINE Combo nie stanowią ryzyka zdrowotnego dla dzieci i dorosłych w wyniku inhalacji (np. w trakcie aplikacji), kontaktu dotykowego (np. podczas głaskania) ani przypadkowego połknięcia (np. podczas polizania palca).

Po aplikacji umyj ręce. Nie pal, nie pij ani nie jedz podczas aplikacji. Tak jak w przypadku wszystkich leków stosowanych zewnętrznie, dzieci i dorośli powinni zachować ostrożność podczas głaskania lub zabawy ze zwierzęciem, dopóki miejsce aplikacji nie wyschnie. Poza tym generalnie odradza się spanie ze zwierzętami. Jednak jeśli dziecko lub dorosły muszą spać ze zwierzęciem, w dniu aplikacji należy tego unikać.

STOSOWANIE U INNYCH ZWIERZĄT

P. Czy mogę zastosować FRONTLINE Combo u innego zwierzęcia niż kot czy pies?

O. Nie. FRONTLINE Combo należy stosować wyłącznie u psów i kotów. Dostępne są inne produkty odpowiednie dla innych zwierząt domowych. Upewnij się, że stosujesz produkt odpowiedni dla swojego zwierzęcia.
Nie stosuj FRONTLINE Combo u królików, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, a nawet zgon.

ZWIERZĘTA DOMOWE NA WAKACJACH

P. Chcę zabrać swojego pupila zagranicę. W jakich krajach preparat jest dostępny?

O. Produkty marki FRONTLINE dostępne są w większości krajów na świecie.

P. Jak postępować, żeby chronić zwierzę podczas wakacji?

O. Jeśli zwierzę wyjeżdża poza Polskę, zaleca się zastosować leczenie ochronne. Zanim wyjedziesz, powinieneś zastosować odpowiedni produkt, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia zwierzęcia chorobą odkleszczową podczas pobytu zagranicą. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż miesiąc, zabezpieczaj zwierzę regularnie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu. Sprawdzaj też regularnie i uważnie, czy zwierzę nie złapało żadnego kleszcza. Zadbaj o to, żeby zwierzę zostało właściwie przeleczone przed powrotem doPolski, aby ograniczyć przywiezienie zagranicznych kleszczy. Więcej informacji na temat ryzyka związanego z kleszczami w różnych krajach europejskich znajdziesz na stronie: www.fleatickrisk.com

WCIĄŻ WIDZISZ PCHŁY?

P. Dlaczego wciąż widzę pchły mimo leczenia?

O. Jeśli mimo leczenia wciąż widzisz pchły na swoim kocie lub psie, logiczne wydaje się, że preparat nie zadziałał. Jednak jak wiele rzeczy na świecie, nie jest to takie proste. Nowoczesne metody leczenia przeciwpchelnego, takie jak FRONTLINE Combo, nie uniemożliwiają pchłom wskoczenia na zwierzę – działają, zabijając nowe pchły w ciągu 24 godzin.

Cykl rozwojowy pchły przebiega w taki sposób, że na zwierzęciu widzisz tylko część całej populacji. 95% problemu znajduje się w otoczeniu zwierzęcia, pod postacią jaj, larw i poczwarek (kokonów). Nowe pchły mogą wskoczyć na zwierzę w dowolnym momencie w zarażonym otoczeniu. To dlatego możesz zauważyć pchły na zabezpieczonym pupilu. Zanim każda nowa pchła zostanie zabita, może minąć do 24 godzin. Ponieważ bardzo trudno jest zabić pojedyncze pchły, łatwo jest zrozumieć, czemu niektórzy ludzie sądzą, że produkt nie działa, mimo że wciąż je zabija. Po prostu za każdym razem widzisz inne pchły, które wkrótce zostaną unieszkodliwione. Wytępienie całej populacji pcheł może potrwać do 3 miesięcy (a czasem nawet dłużej) – patrz "Jaki jest najlepszy sposób, żeby zaradzić inwazji pcheł w domu?", aby uzyskać wskazówki, jak poradzić sobie z problemem najszybciej jak to możliwe.

P. Dlaczego mimo leczenia wciąż widzę odchody pcheł na sierści mojego zwierzęcia?

O. Jeśli wciąż widzisz pchły lub ich odchody na sierści swojego zwierzęcia, logiczne wydaje się, że preparat nie zadziałał. Jednak jak wiele rzeczy na świecie, nie jest to takie proste. Nowoczesne metody leczenia przeciw pchłom, takie jak FRONTLINE Combo, nie uniemożliwiają pchłom wskoczenia na zwierzę – działają, zabijając nowe pchły w ciągu 24 godzin.

Cykl rozwojowy pchły przebiega w taki sposób, że na zwierzęciu widzisz tylko część całej populacji. 95% problemu znajduje się w otoczeniu zwierzęcia, pod postacią jaj, larw i poczwarek (kokonów). Nowe pchły mogą wskoczyć na zwierzę w dowolnym momencie w zarażonym otoczeniu. To dlatego możesz zauważyć pchły na zabezpieczonym pupilu. Zanim każda nowa pchła zostanie zabita, może minąć do 24 godzin. Ponieważ bardzo trudno jest zabić pojedyncze pchły, łatwo jest zrozumieć, czemu niektórzy ludzie sądzą, że produkt nie działa, mimo że wciąż je zabija. Po prostu za każdym razem widzisz inne pchły, które wkrótce zostaną unieszkodliwione. Wytępienie całej populacji pcheł może potrwać do 3 miesięcy (a czasem nawet dłużej) – patrz "Jaki jest najlepszy sposób, żeby zaradzić inwazji pcheł w domu?", aby uzyskać wskazówki, jak poradzić sobie z problemem najszybciej jak to możliwe.

Nowe pchły, które wskakują na zwierzę, napiją się krwi i wydalą odchody w ciągu 5 – 10 minut od wskoczenia na zwierzę. Fipronil, substancja czynna we FRONTLINE Combo, powoduje nadaktywność niektórych pcheł przed śmiercią. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zobaczysz odchody pcheł lub żywe pchły (umierające) podczas stosowania preparatu po tym, jak zwierzę znalazło się w środowisku zainfekowanym przez pchły. W cieplejszych miesiącach jest to bardziej prawdopodobne, ponieważ generalnie jest wtedy więcej pcheł.

P. Dlaczego po aplikacji FRONTLINE Combo widzę na moim zwierzęciu nawet więcej pcheł?

O. Substancja czynna we FRONTLINE Combo (fipronil) zabija pchły, upośledzając ich układ nerwowy, przez co zanim umrą, stają się nadaktywne. Takie umierające pchły często przedostają się na wierzch sierści zwierzęcia. Tak więc obecność widocznych pcheł po leczeniu oznacza, że preparat działa.

Należy również pamiętać, że większa część populacji pcheł znajduje się w otoczeniu. Jeśli kilka dni po rozpoczęciu leczenia nadal widzisz dużą liczbę pcheł, możliwe że gdzieś w domu jest ich siedlisko. Wytępienie całej populacji pcheł może potrwać do 3 miesięcy (a czasem nawet dłużej) – patrz "Jaki jest najlepszy sposób, żeby zaradzić inwazji pcheł w domu?", aby uzyskać wskazówki, jak poradzić sobie z problemem najszybciej jak to możliwe.

P. Jaki jest najlepszy sposób, żeby zaradzić inwazji pcheł w domu?

O. Jeśli w domu znajduje się siedlisko pcheł lub na pewien czas przerwano leczenie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

• Zabezpieczaj wszystkie zwierzęta w domu odpowiednim produktem co 4 tygodnie przez co najmniej 3 miesiące (czasem całkowite wytępienie pcheł może potrwać trochę dłużej).

• Stosuj spray do wnętrz zawierający adultycyd i substancję regulującą wzrost owadów. Składniki te nie zabiją poczwarek pcheł już obecnych w domu, ale zmniejszą liczbę jaj i larw, które przeobrażają się następnie w poczwarki, i tym samym skrócą czas potrzebny do całkowitego wytępienia pcheł.

• Odkurzaj dom częściej niż zazwyczaj, szczególnie skupiając się na miejscach pod meblami, wszelkich zakamarkach, szczelinach itp. Pomoże to nie tylko pozbyć się jaj i larw pcheł, lecz także zmusi poczwarki do szybszego wylęgania. Pamiętaj, aby za każdym razem wytrząsnąć koce, poduszki itp.

• Jeśli pozwolisz zabezpieczonemu zwierzęciu poruszać się jak zwykle po wszystkich pomieszczeniach, do których normalnie ma dostęp, będzie działało jak "żywy odkurzacz", zabijając nowo przepoczwarzone pchły, zanim złożą więcej jaj. Dlatego normalne jest, że w tym okresie zobaczysz pchły na już przeleczonym zwierzęciu. Te nowo przepoczwarzone pchły zginą w ciągu 24 godzin, zanim będą mogły złożyć jaja, które zainfekowałyby dom.

• Upierz wszystkie posłania zwierzęcia w temperaturze 60°C, aby zabić jaja lub larwy, które mogą się tam znajdować.

P. Dlaczego zwierzę wciąż się drapie?

O. Pchła, która umiera w skutek działania FRONTLINE Combo, może drażnić zwierzę, ponieważ będzie skakać po sierści, zanim zginie. Jednak drapanie się może być również oznaką wielu chorób skóry i jeśli martwisz się o skórę swojego pupila, skonsultuj się z weterynarzem.

P. Czy pchły mogą rozwinąć odporność na leczenie?

O. Nie istnieją naukowe dowody sugerujące, że pchły rozwinęły odporność na składniki aktywne jakiegokolwiek popularnego preparatu przeciwpchelnego, w tym finopronil (FRONTLINE). Niedawne trudności z kontrolą rozprzestrzeniania się pcheł przypisuje się nagłemu wzrostowi populacji pcheł związanemu ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Skuteczne leczenie przeciwpchelne obejmuje nie tylko nieprzerwane leczenie przez cały rok, lecz także kontrolę otoczenia oraz regularne odkurzanie i pranie legowisk zwierząt. Patrz "Jaki jest najlepszy sposób, żeby zaradzić inwazji pcheł w domu?", aby uzyskać więcej informacji.

P. Widzę pchły tylko na jednym zwierzęciu. Czy powinienem przeleczyć pozostałe?

O. Tak. Niektóre zwierzęta częściej czyszczą sierść niż inne, więc możliwe jest, że na jednym zwierzęciu zobaczysz dużo pcheł, a na drugim ani jednej, mimo że oba wychodziły na zewnątrz tak samo często. Jeśli przeleczysz tylko jedno zwierzę, pozostałe będą przynosić pchły, które będą składać jaja i zainfekują cały dom. Dotyczy to zwłaszcza kotów ze względu na ich ciekawską naturę. Mogą zapuszczać się w mocno zainfekowane tereny, a następnie wrócą do domu i wyczeszą większość pcheł, zanim je zauważysz.

P. Nigdy wcześniej nie widziałem pcheł na swoich zwierzętach podczas stosowania FRONTLINE Combo, a teraz tak. Czy to dlatego, że produkt stał się mniej skuteczny?

O. Nie. To normalne, że liczebność populacji pcheł na zewnątrz zmienia się. To dlatego, że liczba pcheł w środowisku zewnętrznym zależy od temperatury, wilgotności, dostępności gospodarzy (dzikie zwierzęta i koty) oraz okrywy wegetacyjnej. Jeśli jakikolwiek z tych czynników zmieni się z roku na rok, możesz zaobserwować nagły wzrost liczby pasożytów, co zauważysz na swoich zwierzętach (lub odwrotnie – zmniejszenie ich liczby).

Terms Lightbox