Skip Ribbon Commands Skip to main content
Sanofi
Kleszcze 
Kleszcze 
 
Kleszcze 

Czy wiesz, gdzie ukrywają się kleszcze?

Liczba kleszczy w Polsce rośnie. Pasożyty te można napotkać wszędzie: w ogrodach, na plaży, w lasach, parkach i na wrzosowiskach.

To dlatego staramy się rozpowszechniać informacje o tym, w jaki sposób zwierzęta i ludzie łapią kleszcze oraz jak chronić psy i koty przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia powodowanymi przez kleszcze

Bądź kleszczoświadomy!

 
 

Problem z kleszczami

Kleszcze stają się coraz większym problemem w Polsce i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Jedynie komary przenoszą choroby zakaźne na inne zwierzęta i na ludzi częściej niż kleszcze.


Kleszcze mogą:
 • powodować podrażnienia skóry
 • prowadzić do powstania ropni
 • roznosić choroby, takie jak borelioza, które dotykają także ludzi


 

Kleszcze  
 
 Kleszcze

W jaki sposób zwierzęta domowe łapią kleszcze?

Niezależnie od tego, w jakiej części Polski mieszkasz, Twoje zwierzę może złapać kleszcza1. Pasożyty te żyją nie tylko na obszarach wiejskich lecz również w miejskich parkach i ogrodach.

Znajdują gospodarza, takiego jak kot czy pies, lokalizując go, za pomocą przednich odnóży uniesionych w powietrze.

Gdy zwierzę otrze się o kleszcza, ten przenosi się na nie i przyczepia, wgryzając w skórę i umocowując w miejscu.

 

 
 

Choroby odkleszczowe i ich objawy

1 na 3 kleszcze roznosi choroby zakaźne niebezpieczne dla psów2. Jedną z nich jest borelioza, na którą mogą zachorować zarówno ludzie, jak i zwierzęta.

Na boreliozę chorują zarówno ludzie, jak i psy. Objawy przypominają grypę; jest to m.in. zmęczenie, utrata apetytu, gorączka, puchnięcie stawów i sztywność podczas poruszania. Nasilenie objawów może zmieniać się przez kilka miesięcy, a niezdiagnozowana borelioza może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Choroby odkleszczowe, na które zwierzęta mogą zachorować, to m.in.:

Kleszcze

Babeszjoza
To choroba powodowana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia zasiedlające erytrocyty. Na skutek namnażania się w ich wnętrzu pasożytów czerwone krwinki pękają, co w poważnych przypadkach prowadzi do zapaści i powikłań, które mogą być śmiertelne.

Kleszcze

Erlichioza
To choroba bakteryjna, w której drobnoustroje z gatunku Ehrlichia canis zasiedlają komórki układu białokrwinkowego (monocyty i makrofagi); objawy obejmują anemię, depresję, utratę apetytu, wybroczyny oraz krwawienia.

Kleszcze

Anaplazmoza
To choroba bakteryjna wywoływana przez Anaplasma platys (anaplazmoza trombocytarna) lub Anaplasma phagocytophilum (anaplazmoza granulocytarna). Bakterie zasiedlają odpowiednio płytki krwi lub granulocyty doprowadzając m.in. do gorączki, osłabienia, braku apetytu, problemów z poruszaniem się.

 

 
 Kleszcze

W jaki sposób kleszcze przenoszą choroby?

Kleszcze mają dwa stadia żywienia – wolne, a następnie szybkie jedzenie.

Podczas szybkiego jedzenia, następujące po sobie fazy wydzielania śliny i wchłaniania krwi ulegają przyspieszeniu. To wtedy prawdopodobieństwo zarażenia jest największe, ponieważ kleszcz wydziela do organizmu zwierzęcia płyn, wraz z którym choroba może "przenieść się".

 

Dowiedz się więcej o kleszczach przed podróżą

Jeśli rozważasz zabranie swojego psa na wakacje, pamiętaj o kleszczach – żywiących się krwią pasożytach, które mogą roznosić choroby.

Pies jest bardziej narażony na choroby odkleszczowe podczas podróży za granicę. I chociaż schemat podróży zwierząt domowych nie wymaga już, aby podróżujące psy, koty lub fretki były zabezpieczone przed kleszczami, lepiej jest to zrobić. Dzięki temu egzotyczne kleszcze i choroby, które mogą roznosić, nie przedostaną się do Polski i nie będą stanowić zagrożenia dla tutejszych zwierząt.

Ogniska chorób

Oto kilka najpowszechniejszych chorób odkleszczowych (po prawej) i związany z nimi poziom ryzyka. Jeśli rozważasz wyjazd za granicę ze swoim pupilem, przed wyjazdem odwiedź stronę fleatickrisk.com​.

 
 
 • Kleszcz jeleniowatych
  (Ixodes spp)

 • Kleszcz krowi
  (Dermacentor spp)

 • Brązowy kleszcz
  (Rhipicephalus spp)

 • Kleszcz jeleniowatych
  (Ixodes spp)

 
 

FRONTLINE Combo - kontrola kleszczy

Aby chronić swoje koty i psy przed kleszczami:

 • sprawdzaj regularnie, czy nie ma na nich pasożytów
 • stosuj FRONTLINE Combo co cztery tygodnie u psów i co dwa tygodnie u kotów

Martwe kleszcze zazwyczaj same odpadają. Jeśli nie, spróbuj usunąć je haczykiem do wyciągania kleszczy lub delikatnie pociągnij niewielką pincetą. Jeśli kleszcz nie wyjdzie, nie ciągnij mocniej, ponieważ część aparatu gębowego może pozostać w skórze, prowadząc do zakażenia. Zamiast tego zabierz zwierzę do lekarza weterynarii.


 

1 Źródło: Prevalence, distribution and risk associated with tick infestation of dogs in Great Britain, Smith, F; Ballantyne, R.; Morgan, E.R.; Wall, R. Medical and Veterinary Entomology (2011).
2 Źródło: Personal communication. F. Smith, University of Bristol.

 

 
 
​​​

Terms Lightbox